Téphetik a hajukat a zöldek: olyan pusztítást vitt végbe Svédország, hogy azt egy darabig senki sem fogja kiheverni
Az Eurostat adatai azonban rámutatnak arra, hogy Magyarország gondol a jövőre.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője közösségi oldalán osztotta meg a hírt. Mutatjuk a részleteket!
„Ezúton kérem Elnök Urat, hogy az Országgyűlés 2024. évi tavaszi ülésszakának első ülésén, a 2024. február 26-i ülésnap napirendjén szerepeljén a Svéd Királyságnak az észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló T/638. számú törvényjavaslat zárószavazása” – olvasható Kocsis Máté Facebook-oldalán megosztott levelében (cikkünk végén), amelyet a Fidesz frakcióvezetője Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének címzett.
A dokumentumból kiderül: a Fidesz frakció támogatni kívánja Svédország csatlakozását a NATO-hoz.
A Fidesz frakciójának döntése azért is rendkívüli fejlemény, mert lassan két éve lesz, hogy 2022 tavaszán, az ukrajnai háború kitörése utáni hetekben két észak-európai állam, Svédország és Finnország a NATO-csatlakozás mellett döntött. Mindkét állam hagyományosan a semlegesség híve volt, Svédország gyakorlatilag két évszázada, Finnország pedig a világháború óta épített az el nem kötelezettségre.
A két ország aztán a kilencvenes években egyszerre lett az Európa Unió politikai közösségének a tagja, de a katonai semlegesség feladásáról egészen mostanáig nem volt komolyan szó. Oroszország agressziója Ukrajnával szemben változtatta meg mindezt: a finn és a svéd kormányok a háború miatt megváltozó közhangulatra alapozva 2022 tavaszán beadták csatlakozási kérelmüket a nyugati védelmi szövetséghez, a NATO-hoz. Eleinte úgy volt, hogy a két ország együtt és gyorsan tud csatlakozni a NATO-hoz, hiszen fejlett, demokratikus államokról van szó, amiknek alapból jól felszerelt, modern hadseregeik vannak. De Törökország és Magyarország is fenntartásokkal élt, s így a teljes csatlakozási folyamat máig nem zárult le.
Finnország végül külön csatlakozott a NATO-hoz, 2023 márciusában. Oroszországnak ezzel több mint ezer kilométeren keletkezett közvetlen határszakasza a NATO-val. Az immár kizárólag NATO-tagállamok által körülvett Svédországgal viszont tovább húzódott a csatlakozási eljárás. A Törökök 2024. januárjában szavazták meg a svédek csatlakozását, míg hazánk (mint az a Kocsis Máté által kedden megosztott levélből kiderült) február 26-án fog szavazni arról.
Svédország újrát a NATO-csatlakozás küszöbéig ebben a cikkben foglaltuk össze.
Mutatjuk a Kocsis Máté által megosztott dokumentumot: